Новини

 

16.10.2018 Лихоманка Західного Нілу в Європі в 2018 р.
Лихоманка Західного Нілу в Європі в 2018 р.
    Вірус лихоманки Західного Нілу[3] (англ. West Nile virus) — вид вірусів родини Flaviviridae, збудник гострого, не до кінця вивченого захворювання лихоманки Західного Нілу (лат. Encephalitis Nili occidentalis), що переноситься комарами роду кулекс (Culex pipiens). До вірусу, в першу чергу, сприйнятливі птахи, також люди і багато ссавців (коні, коти,  собаки, ховрахи, білки, кролі та ін.), які заражаються після укусів комарів-переносників. Збудник добре зберігається в замороженому та висушеному стані. За температури вище 56°C гине протягом 30 хв. Інактивується ефіром та дезоксихолатом. Лихоманка Західного Нілу має чітку сезонність – з липня по жовтень. Частіше хворіють люди молодшого віку.
Вірус лихоманки Західного Нілу був уперше зареєстрований у жінки в Уганді в 1937 році. В 1953 р. цей вірус був виявлений у птахів (ворон і голубів) в районі дельти Нілу. Протягом 50 років вірус широко розповсюдився країнами світу.
Лихоманка Західного Нілу – хвороба, що розповсюджується з неймовірною швидкістю в країнах Європейського Союзу, викликаючи все більше людських смертей. Це пов’язують із аномально високими температурами та довготривалими зливами. Такі погодні умови сприяють розповсюдженню комарів (переносників інфекції).
В країнах Європи з початку 2018 року зафіксовано 1266 випадків захворювання людей: Італія (495 випадків), Греція (261), Румунія (237), Угорщина (190), Хорватія (44), Франція (16). Країни-сусіди ЄС зафіксували 404 випадки захворювання людей: Сербія (320), Ізраїль (81) та ін. 124 летальних випадки, викликані даною хворобою, відмічені в Італії (36), Румунії (30), Сербії (29), Греції (31) та інших країнах.  
США. Кількість спалахів лихоманки Західного Нілу в 2018 році лише в Міссісіпі склала 4012 випадків. Також у США фіксують спалахи даної хвороби серед коней.
В Російській Федерації дана хвороба вперше була зареєстрована в 1999 році (492 серологічно підтверджених випадки). В 2010 році – 409 випадків. За 2013 рік зареєстровано 191 випадок в 16 регіонах.
В Україні лише у вересні поточного року зафіксовано 8 випадків захворювання людей ЛЗН в Запорізькій області. В період 2001 -2017 років діагноз ЛЗН встановлено 43 хворим, що проживали в м. Запоріжжя, м. Бердянськ, м. Енергодар, Василівський, Вільнянський, Токмакський, Гуляйпільський, Якимівський та Запорізький райони.
В Києві також зареєстровано випадок лихоманки Західного Нілу у молодого чоловіка, що повернувся з відпочинку на Кріті.
Інфікування людини частіше за все відбувається внаслідок укусів інфікованих комарів. Кровосиси заражаються під час живлення кров’ю інфікованої птиці.  Вірус також може передаватись при контакті з іншими інфікованими тваринами, їх кров’ю або тканинами. Зафіксовані випадки інфікування при трансплантації органів, переливанні крові, грудному годуванні. Також зафіксований випадок трансплацентарної передачі вірусу.
Інкубаційний період складає від 3 до 14 днів. Інфекція ЛЗН має безсимптомний перебіг (80% випадків) або у вигляді лихоманки (приблизно 20% випадків у людей). Прояви хвороби включають лихоманку, головний біль, втому, нудоту, больові симптому всього тіла, іноді шкірні висипи, збільшені лімфовузли (підщелепові, бокові шийні, кубітальні).
Симптоми важкої форми хвороби проявляються у вигляді енцефаліту, менінгіту, поліомієліту (головний біль, лихоманка, запаморочення, дезорієнтація, кома, тремор м’язів, судоми і параліч).  Тяжка форма хвороби може виникати у людей різного віку, але люди старше 50 років, з послабленим імунітетом мають більший ризик.
Для пацієнтів із нейроінвазійною формою лихоманки Західного Нілу проводиться підтримуюче лікування, допоміжна штучна вентиляція легенів та профілактика вторинних інфекцій. У людей, в яких є прояви хвороби, летальність досягає 10%. Вакцини для людей не існує.
Вірус ЗН підтримується в природі завдяки циклу передачі "комар-птах-комар". Птахи є резервуарними господарями вірусу ЛЗН.  Коні, як і люди, є кінцевими господарями.
У зв’язку із тим, що спалахам хвороби у людей передують захворювання тварин і птиці, погодні умови, що спричиняють розповсюдженню комарів, потрібно впровадити активну систему епіднадзору серед тварин для виявлення нових випадків хвороби. Це матиме рішуче значення для раннього виявлення хвороби, та попередження розповсюдження нових спалахів.
Для коней розроблені вакцини. Лікування є підтримуючим.
При відсутності вакцини для людей єдиним шляхом зменшення кількості випадків захворювання є підвищення рівня обізнаності населення про хворобу та шляхи передачі даної інфекції. Ефект профілактики інфекції серед людей залежить від розробки комплексних програм по епіднагляду та боротьбі з комахами.
http://elementy.ru/images/news/west_nile_virus_cycle_1.gif
https://static.ukrinform.com/photos/2016_02/thumb_files/630_360_1455088874-6974.jpg

01.10.2018 01-30.09.2018 р. - Бюлетень про інфекційні захворювання
БЮЛЕТЕНЬ ПРО ІНФЕКЦІЙНІ ЗАХВОРЮВАННЯ
Повідомлення про захворювання
Період: 01–30.09.2018 року

01.10.2018 16-30.09.2018 р. - Бюлетень про інфекційні захворювання
БЮЛЕТЕНЬ ПРО ІНФЕКЦІЙНІ ЗАХВОРЮВАННЯ
Повідомлення про захворювання
Період: 16–30.09.2018 року

27.09.2018 24-27.09.2018 - Всеукраїнський семінар на тему: «Нормативне забезпечення та сучасні підходи до лабораторної діагностики бруцельозу, лейкозу, лептоспірозу тварин в Україні»
З 24 по 27 вересня 2018 р. на базі Львівської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби (директор Р.П. Сімонов), за підтримки та сприяння керівництва Держпродспоживслужби,  фахівці Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи провели Всеукраїнський семінар на тему: «Нормативне забезпечення та сучасні підходи до лабораторної діагностики бруцельозу, лейкозу, лептоспірозу тварин в Україні».
В семінарі взяли участь завідувачі імунологічних відділів регіональних державних лабораторій Держпродспоживслужби, наукові співробітники Інституту ветеринарної медицини, ННЦ «Інститут експериментальної та клінічної ветеринарної медицини» НААН України, Білоцерківського НАУ та  Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького.
В ході роботи семінару були обговорені питання стосовно забезпечення стійкого епізоотичного  благополуччя щодо  інфекційних хвороб тварин на території України, в т. ч. Проект «Інструкції щодо діагностики, профілактики  та оздоровлення тварин від лептоспірозу», ДСТУ 8671:2016 «Методи лабораторної діагностики лейкозу великої рогатої худоби» та інше (модератор А.О. Меженський).
Теоретична  та практична  частина семінару була присвячена підвищенню рівня знань лікарів-імунологів державних лабораторій Держпродспоживслужби України  щодо сучасних методів діагности бруцельозу, лейкозу та лептоспірозу тварин згідно вимог ОІЕ (МЕБ) та їх впровадження в практику (модератор Г.Б. Алєксеєва).  
Практичні заняття проводилися на базі імунологічного відділу Львівської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби,  де  у  2018 році було проведено капітальний ремонт згідно  вимог з біобезпеки  та правил роботи  у лабораторіях (завідувач – Бурило З.В.).

27.09.2018 25-27.09.2018 р. - Міжнародний науково-практичний семінар «Вимоги законодавства ЄС та сучасні підходи до лабораторного контролю ГМО, харчових алергенів та фальсифікації харчових продуктів», присвяченого 100-річчю з дня народження С.Р. Дідовця
25-27.09.2018 р. на базі ДНДІЛДВСЕ відбувся міжнародний науково-практичний семінар «Вимоги законодавства ЄС та сучасні підходи до лабораторного контролю ГМО, харчових алергенів та фальсифікації харчових продуктів», присвяченого 100-річчю з дня народження С.Р. Дідовця, спільно з компанією «Біола», за участю Голови Держпродспоживслужби Лапи В.І., фахівців ДНДІЛДВСЕ та регіональних державних лабораторій Держпродспоживслужби, представників ДНДКІ ветеринарних препаратів та кормових добавок, науковців міжнародних компаній R-Biopharm та ТОВ «Стайлаб», Сумського національного аграрного університету, ННЦ «Інституту виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова», Торгово-промислової палати України, ВГО «Української спілки Целіакії», ТОВ СП «Нібулон», ВАТ Миронівський хлібопродукт, ІП «СЖС Україна», ДП «Агмінтест», Експертного центру діагностики «Біолайтс».
Лапа В.І. відкрив семінар зі спогадів про професійний шлях та здобутки С.Р. Дідовця та зазначив, що без минулого немає майбутнього, тому необхідно пам’ятати і згадувати тих, хто стояв біля витоків ветеринарної служби та лабораторної діагностики. Зробив акцент на важливості та перспективності напряму молекулярної діагностики, зокрема, харчових алергенів, ГМО та визначення фальсифікації харчових продуктів.
Дідовець А.С. продовжила згадувати життєвий шлях батька, а заступник директора ДНДІЛДВСЕ Пацюк М.В. та Прискока В.А. поділилися спогадами про спільну роботу з С.Р. Дідовцем.
На семінарі були висвітлені питання законодавства ЄС щодо ГМО, харчових алергенів та фальсифікації харчових продуктів (PhD, Martin Mehl, R-Biopharm), обговорено актуальні питання лабораторного контролю вищезазначених показників, нові вимоги щодо маркування харчових продуктів в Україні.
Про необхідність створення програми державного моніторингу глютену в харчових продуктах зазначила президент ВГО «Українська спілка Целіакії» О.О. Наумова. Активну дискусію продовжив канд. хім. наук, генеральний директор ТОВ «Стайлаб» О.В. Галкін щодо покращення системи управління якістю в лабораторіях, глобальних схем Fapas.
Практичні заняття проводились у лабораторії молекулярно-генетичних досліджень харчової безпеки, а саме: визначення алергену селери у спеціях та визначення кількісного вмісту свинини у м’ясному фарші.

17.09.2018 01-15.09.2018 р. - Бюлетень про інфекційні захворювання
БЮЛЕТЕНЬ ПРО ІНФЕКЦІЙНІ ЗАХВОРЮВАННЯ
Повідомлення про захворювання
Період: 01–15.09.2018 року

12.09.2018 В системі Держпродспоживслужби створена та акредитована перша калібрувальна лабораторія
В системі Держпродспоживслужби створена та акредитована перша калібрувальна лабораторія.
На базі відділу метрологічного забезпечення та калібрування Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи (далі – ДНДІЛДВСЕ) з метою здійснення калібрування засобів вимірювальної техніки державних лабораторій Держпродспоживслужби України за масою, об’ємом та температурою створена та акредитована калібрувальна лабораторія. Ця подія відбулася завдяки всебічній підтримці Голови Держпродспоживслужби В.І. Лапи та першого заступника Голови Держпродспоживслужби А.О. Жука, а також наполегливій праці керівництва ДНДІЛДВСЕ (О.В. Піщанського, А.О. Меженського) і фахівців відділу метрологічного забезпечення та калібрування (Л.М. Домненко, Г.А. Примакової, М.А. Артемчук, В.Г. Васильєвої).
Створення калібрувальної лабораторії розпочалося за ініціативи керівництва ДНДІЛДВСЕ та за активної підтримки Держпродспоживслужби України ще у 2015 році. При навчанні персоналу калібрувальної лабораторії та підготовці її до акредитації активно використовувався європейській інструмент інституційної розбудови TAIEX, допомога посольства Франції в Україні та метрологічної служби Інституту харчової безпеки, здоров’я тварин та навколишнього середовища VetAgroSup (м. Ліон, Франція). У 2015 та 2016 роках фахівці ДНДІЛДВСЕ пройшли два тижневих стажування з питань організації роботи калібрувальної лабораторії у VetAgroSup (м. Ліон, Франція).
Частина обладнання для калібрувальної лабораторії була придбана ДНДІЛДВСЕ самостійно, а частина була поставлена у 2017 році в рамках проекту зовнішніх справ ЄС «Постачання ІТ та лабораторного обладнання, програмного забезпечення та додаткових матеріалів для Держветфітослужби України» за активної підтримки голови Держпродспоживслужби В.І. Лапи за що висловлюємо йому велику подяку.
В червні 2018 року відбулася первинна акредитація калібрувальної лабораторії відділу метрологічного забезпечення та калібрування ДНДІЛДВСЕ Національним агентством з акредитації України на відповідність ДСТУISO/IEC 17025:2006 «Загальні вимоги до компетентності випробувальних та калібрувальних лабораторій», а 04.09.2018 р. лабораторія отримала Свідоцтво про акредитацію за № 4К054 на виконання робіт з калібрування устаткування за видами вимірювань згідно сфери акредитації, яке чинне до 03.09.2023 р.
Таким чином, на сьогоднішній день Держпродспоживслужба має у своєму складі акредитовану калібрувальну лабораторію європейського зразка із сучасним калібрувальним обладнанням експертного рівня та має законні підстави для надання послуг з калібрування в першу чергу для державних лабораторій підпорядкованих Держпродспоживслужбі України.

04.09.2018 01-31.08.2018 р. - Бюлетень про інфекційні захворювання
БЮЛЕТЕНЬ ПРО ІНФЕКЦІЙНІ ЗАХВОРЮВАННЯ
Повідомлення про захворювання
Період: 01–31.08.2018 року

04.09.2018 16-31.08.2018 р. - Бюлетень про інфекційні захворювання
БЮЛЕТЕНЬ ПРО ІНФЕКЦІЙНІ ЗАХВОРЮВАННЯ
Повідомлення про захворювання
Період: 16-31.08.2018 року

29.08.2018 29.08.2018 р. - Розширене міжлабораторне засідання з розгляду дисертаційної роботи В.М. Гаркавенка
29.08.2018 р. відбулося розширене міжлабораторне засідання з розгляду дисертаційної роботи Гаркавенка Вадима Миколайовича «Санітарно-гігієнічна оцінка дезінфікуючого препарату на основі ефірних олій за аерозольного застосування», представлену на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.06 – гігієна тварин та ветеринарна санітарія. Науковий керівник д-р вет. наук, ст. наук. сп. Л.В Коваленко.


Новини 81 — 90 з 210
Початок | Поперед. | 7 8 9 10 11 | Наст. | Кінець Всі