Науково-дослідний епізоотологічний відділ

Контактна інформація:

Завідувач відділу - д-р вет. наук, проф. Уховський Віталій Вікторович

Тел.: (044) 242-01-47

E-mail: epizo@vetlabresearch.gov.ua 

Поштова адреса: 03151, м. Київ, вул. Донецька, 30, кімната № 508, 510, 511. 

 Діяльність відділу спрямована на: 

 • Здійснення епізоотологічного моніторингу та оцінки епізоотичної ситуації регіонів країни, за результатами вивчення ветеринарно-санітарного і епізоотичного стану, аналізу ветеринарної звітності та результатів лабораторних досліджень. 
 • Здійснення науково-методичних розробок щодо епізоотологічного моніторингу засобів і методів діагностики, профілактики і заходів боротьби з інфекційними хворобами тварин. 
 • Вивчення, дослідження та прогнозування розповсюдження заразних хвороб тварин, включаючи вірогідність зоонозного характеру й завдання шкоди тваринам і людям та можливих наслідків. 

 Основними функціями відділу є: 

 • Вивчення та аналіз епізоотичної ситуації в країні, джерел виникнення, шляхів розповсюдження збудників інфекційних хвороб та факторів, що зумовлюють та сприяють їх поширенню. Оцінка ризику щодо виникнення інфекційних хвороб тварин на території України та можливого потрапляння їх у продукцію тваринництва.
 • Аналіз отриманих результатів лабораторних досліджень на інфекційні хвороби тварин та птиці регіональними державними лабораторіями Держпродспоживслужби та Інститутом, надання науково-обґрунтованих пропозиції власникам господарств (за їх зверненням).
 • Разом із спеціалістами Держпродспоживслужби фахівці відділу приймають участь в епізоотологічному дослідженні випадків виникнення хвороб спільних для тварин і людей, розробці ветеринарно-санітарних заходів з ліквідації та профілактики таких хвороб, забезпечуючи науковий супровід.
 • Надає методичну та консультативну допомогу територіальним органам Держпродспоживслужби щодо розроблення  “Планів протиепізоотичних  заходів з профілактики основних інфекційних і паразитарних хвороб тварин та птиці в Україні”, та координуванню проведення цих моніторингових досліджень, узагальнює та аналізує результати проведених досліджень відповідно до плану моніторингу, за необхідності пропонує внесення пропозицій щодо змін і доповнень до них.
 • Співпрацює з зоологами, орнітологами, науковцями, спеціалістами обласних управлінь лісового та мисливського господарства та Держлісагенства, представниками Українського товариства мисливців та рибалок (УТМР), мисливцями щодо визначення/уточнення термінів (строків) початку сезонної міграції територією України диких тварин, перелітних птахів, їх місць зупинок, корегуває терміни та комісійні виїзди робочих груп для відбору зразків патологічного/біологічного матеріалу для проведення моніторингових досліджень.
 • Приймає участь в розробці пропозицій та опрацьовує нормативно-правові акти з питань організації лабораторної справи в Україні щодо їх впровадження в практику ветеринарної медицини, а також надає відгуки і пропозиції щодо проектів інструкцій, положень, настанов, рекомендацій.
 • Бере участь у виконанні загальнодержавних програм у галузі ветеринарної медицини, проведенні наукових і науково-дослідних робіт, впровадженні нових методів епізоотологічних досліджень.
 Свіжі друковані праці відділу науково-методичного характеру:
 1. 1. Повільні інфекційні хвороби тварин / Л. Є. Корнієнко, Н. А. Меженська, О. А. Мороз та ін.: монографія.– За ред. Л. Є. Корнієнка. – Київ: ДНДІЛДВСЕ, 2020 р.
 2. 2. Методика епізоотичного розслідування випадку інфекційного захворювання: Методичні рекомендації / [Л.Є. Корнієнко, М.С. Карпуленко, Н.А. Меженська, І.Л. Ружинська, О.А. Мороз, С.В. Скороход, Р.А. Даценко, В.М. Сковпень, Т.О. Гаркавенко]. – Київ: ДНДІЛДВСЕ, 2019. – 31 с.
 3. 3. Методичні рекомендації з організації та відбору проб для діагностичних досліджень на заразні хвороби тварин та птиці: Методичні рекомендації / [О.В. Піщанський, Т.О. Гаркавенко, А.О. Меженський, В.В. Стець, М.С. Карпуленко, Г.В. Київська, О.В. Ложкіна, Г.Б. Алєксеєва, М.А. Сапачова, Я.М. Дзюба, Т.Г. Козицька, Н.А. Меженська, О.П. Литвиненко, Р.І. Ружинська]. – Київ: ДНДІЛДВСЕ, 2019. – 123 с.
  Методичні рекомендації Відбір проб.jpg
 4. 4. Genotyping method (MLVA) of pathogenic leptospires for monitoring their distribution in ecosystems / T.М. Tsarenko, V.V. Uhovskyi, L.E. Korniienko, N.M. Sakhniuk, V.U. Kassich, A.P. Palii // Ukrainian Journal of Ecology. – 2019. – Vol. 9 (1). – P. 81–85.
 5. 5. Biofilm formation in bovine mastitis pathogens and the effect on them antimicrobial drugs / Yulia Horiuk, Mykola Kukhtyn, Vyacheslav Kovalenko, Leonid Kornienko, Victor Horiuk, Nataliia Liniichuk // Independent journal of management and production. – 2019. – Vol. 10. – № 7. – Р. 897–910.
 6. 6. Епізоотологічні та епідеміологічні аспекти сказу в Україні за період 1999–2018 рр. / Л.Є. Корнієнко, О.А. Мороз, А.О. Меженський, С.В. Скороход, Р.А. Даценко, М.С. Карпуленко, І.М. Полупан, Я.М. Дзюба, В.В. Недосєков, І.Ф. Маковська, Ю.О. Гибалюк, М.П. Сонько, Т.М. Царенко, О.В. Піщанський // Науково-практичний журнал: Ветеринарія, технології тваринництва та природокористування. – 2019. – № 3. – С. 90–109.

 Співробітники відділу активно беруть участь у міжнародних програмах, проектах і грантах:

 • UP4 "Аналіз ризиків, пов’язаних з окремими особливо небезпечними патогенами, що можуть переноситися перелітними птахами в Україні"
 • UP10 «Регіональна оцінка ризиків передачі вірусу африканської чуми свиней (АЧС) у дикій фауні та через торгові шляхи («з поля до столу») в Україні ‒ підходи до розробки ефективних карантинних заходів і стратегій контролю за розповсюдженням вірусу»
 • Проект з інститутом ім. Фрідріха Льоффлера “Посилення біобезпеки під час боротьби з критичними з точки зору розповсюдження патогенами тварин в Україні” (01/2020-12/2022)